Bir Aileden En Az 3 Kişi Çalışırsa Yoksulluk Sınırına Ulaşılabiliyor: ‘Açlık Azami, Ücret Asgari!’

KESK Yürütme Kurulu sosyal medyada yaptığı açıklamada “Asgari ücret tespit komisyonundan çıkan 17bin2 TL’lik karar, açlık sınırı olan 18 bin TL’nin dahi altında kalmakta, iktidar ve sermaye kesimleri bu kararla birlikte milyonları sefalet koşullarında yaşamaya mahkum etmektedir.

Sermaye sahipleri işçinin emekçinin yarattığı katma değerle, ödediği vergilerle zenginleşirken emeğin milli gelirden aldığı pay ise AKP iktidarı boyunca sürekli düşmüş, halk yoksulluğa terk edilmiştir. Unutulmamalıdır bu ülkede asgari ücret ortalama ücret haline gelmiştir.

Bu kararla birlikte şu anki enflasyon koşullarında dört kişilik bir ailede 3 kişi çalışsa dahi ancak yoksulluk sınırının üzerinde bir gelire sahip olabilmektedir. KESK olarak son bir yılda “Geçim bütçesi istiyoruz! Halktan, emekten yana demokratik bir bütçe istiyoruz!” şiarıyla gerçekleştirdiğimiz 7 mitingde de talep ettiğimiz gibi insan onuruna yaraşır, yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyor, bütün konfederasyonları emeğin haklarını birlikte savunmaya çağırıyoruz! ” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x