Ege Üniversitesinin Teknoloji Takımları TEKNOFEST-İzmir’e Damga Vuracak

Ege Üniversitesinin bilim ve teknoloji takımları, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında düzenlenecek olan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalinin İzmir etabına yönelik hazırlıklarını tamamladı.  Savunma teknolojileri alanında farkındalık oluşturarak ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Ege Üniversitesi Savunma Teknolojileri Topluluğu (SAVTEK), 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek TEKNOFEST 2023’e hazır. Topluluk Başkanı Ersin Karabulut, TEKNOFEST projelerini bu sefer ev sahipliği yaptıkları şehirde sergileyecekleri için ayrı bir heyecan duyduklarını söyledi.

Ege SAVTEK’in kuruluşundan itibaren önemli başarılara imza attığını dile getiren Ersin Karabulut, “2019 yılında kurulan topluluğumuzun en büyük amacı Ege Üniversitesini ulusal ve uluslararası arenada milli teknoloji ve yerli üretim alanında öne çıkartmaktır. Üniversitemizde proje yarışmaları kültürünü sağlamak ve bu alanda üniversitemizi temsil etmek amaçlı girdiğimiz bu yolda Rektör Hocamız Sayın Prof. Dr. Necdet Budak’ın destekleri bizler için paha biçilmezdi. ‘Bugünün değil yarının teknolojisini hayal ediyoruz’ mottosuyla çıktığımız serüvenimizde 2019 yılında TEKNOFEST Roket Yarışması ve Savunma Sanayi Başkanlığının yürüttüğü 019 Roboik İKA (İnsanız Kara Aracı) Yarışması’na katılım sağlayarak başladık. Kazanmış olduğumuz başarılarımız sayesinde kendimize daha da güvendik ve diğer yarışma kategorilerine de başvuru sağladık. Bu zamana kadar inancımızın tam olduğu bu yolda azim ve gayretimizi hiç eksik etmeyip toplam 13 TEKNOFEST takımımızla dereceler elde ettik” diye konuştu.

“Ödüllerimiz motivasyon kaynağımız oldu”

Elde ettikleri başarılarla birlikte motivasyonlarının da arttığını ifade eden Karabulut, “Kuruluş yılında yakaladığımız başarıların ardından milli teknoloji alanında motivasyonumuz daha çok arttı. Ege ROV takımı olarak TEKNOFEST İnsanız Su Altı Sistemleri Yarışmasında 3 büyük mansiyon ödüllerinden biri olan ‘En İyi Takım Ruhu’ ödülünü kazandık. Bu ödül, topluluğumuzun ilk ödülü oldu ve bizleri bu serüvende daha da motive etti. İlerleyen zamanlarda topluluğumuz üniversitemizde büyük ilgi gördü ve daha fazla öğrenci arkadaşımıza ulaşmış olduk. Bu sayede takım başvurularımızın sayısı çok fazla artmaya başladı ve büyük bir aile olduk. Büyüyen ailemizin güçlü takım kadrosu olan ana takımda 84 kişilik as kadro ve onlara projelerinde yardım eden 200’e yakın arkadaş ile güçlerimizi birleştirdik ve 2023 yılı TEKNOFEST İstanbul ve Ankara’da takımlarımız olan: Ege Robotaksi, Ege ROV, Ege Roket, Ege İHA, Ege İKA, Ege Helikopter, Gökçen Jet Motor, Ege Sağlıkta Yapay Zeka, Ege Biyoteknoloji, Ege Savaşan İHA, Ege Robotik, Ege Ulaşımda Yapay Zeka, Ege Elektronik Haberleşme takımları ile üniversitemizi ve topluluğumuzu temsil etmenin haklı gururunu yaşadık” dedi.

“İstanbul TEKNOFEST’te Türkiye ikinciliği”

Bu yıl yaşadıkları TEKNOFEST serüvenini anlatan Karabulut, “İlk rotamız 2023 TEKNOFEST İstanbul oldu. Tüm ekibimiz uykusuz geceler geçirerek hazırladıkları projeleri sundu ve bu yoğun çalışmalarımız ve emeğimiz meyvelerini vermeye başladı. Birçok projemiz finalist olarak yollarına devam etti. Standımıza olan yoğun ilgi özellikle çocukların projelerimize ellerini sürdüklerinde o gözlerinde olan parıltı bizi çok duygulandırdı. İlk yarışma senesinde olmasına rağmen Gökçen Jet Motor Takımımız ‘Türkiye İkinciliği ve En İyi Sunum Ödülü’ ödüllerini alarak bize çifte mutluluk yaşattı. Takım arkadaşlarımızın ödüllerimizi teknolojide rol modelimiz olan Selçuk Bayraktar’ın elinden almaları beni ve takım arkadaşlarımı fazlaca mutlu etti. Standımızın YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Rektör Hocamız Prof. Dr. Necdet Budak ve birçok üniversite rektörü tarafından ziyaret edilmesi akademik boyutta da beğeni toplamamız ve onların bizlere olan destekleri en büyük motivasyonlarımızdan biri oldu.  Bir sonraki durağımız olan Ankara’da da tüm ekibimizle yer aldık. Her gittiğimiz yerde yoğun ilgi görmek ve projelerimizin değer görmesi en büyük motivasyonumuz oldu. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve bizi Ankara’da yalnız bırakmayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar gibi değerli hocalarımızın standımızı ziyaret etmesi ve Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’la projelerimiz hakkında yaptığımız konuşmada düşüncelerini paylaşması beni ve tüm takım arkadaşlarımı gururlandırdı” dedi.

“İzmir bizim için ayrı bir heyecan”

İzmirli teknoloji severlerin huzuruna çıkacakları için ayrı bir heyecan yaşadıklarını ifade eden Ersin Karabulut, “Bu yıl TEKNOFEST 2023’ün son rotası olan ev sahipliğini yaptığımız şehrimiz İzmir’de yine tüm ekip arkadaşlarım ile projelerimizi sergileyeceğiz. Benim için bu seferki TEKNOFEST her zamankinden biraz daha özel ve heyecanlı. Bu sefer ev sahipliği yaptığımız şehrimizde halkımız ile buluşacağız. Tüm ekip kadromuz ve projelerimiz ile 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Çiğli Havalimanı’nda tüm halkımızı standımıza (G blok 42 numara) bekliyoruz. Ayakları yere basmayan festivalde ayaklarınızı yerden kesmek için sizleri bekliyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x